6 kroků, jak začít podnikat (a 3 tipy, jak to udělat moderně)

Chystáte se otevřít květinářství nebo malý obchod se smíšeným zbožím? Připravili jsme pro vás přehled 6 kroků, které podle úspěšných podnikatelů vaše podnikání potřebuje.

6 kroků, jak začít podnikat (a 3 tipy, jak to udělat moderně)

Podíváme se také, jak vám současné technologie dokáží pomoci, a jak díky nim i malý podnik může držet krok s aktuálními trendy.


1. Svoje podnikání začněte nápadem

Není potřeba přijít s vynálezem tkaniček, které se samy zavazují. Drtivá většina podniků funguje na základě úplně obyčejných nápadů a jejich úspěch se nezakládá na originalitě, ale na schopnosti vyslyšet potřeby svých zákazníků. Prověřte svoji konkurenci a zjistěte, co na trhu schází. Chcete prodávat květiny? Na malém městě možná otevřete první květinářství a váš sortiment by měl pokrýt široké spektrum zájmů. V Praze se odlišíte díky konkrétnímu zacílení - můžete například do kytic míchat luční květiny.


5 nejdůležitějších otázek, které byste měli zodpovědět, než začnete podnikat

Na svém nápadu můžete a určitě budete pracovat ještě dlouho poté, co s podnikáním začnete. Některé otázky byste přesto měli zodpovědět, než se posunete od nápadu k jakýmkoli dalším krokům:


  • Proč chcete podnikat? Hodíte se na to?
  • Co pro vás znamená tenhle konkrétní nápad?
  • Jak pomůžete svým zákazníkům? Jaký problém za ně řešíte?
  • Je po vašem produktu poptávka? Kdo je vaše cílová skupina?
  • Čím se lišíte? Co je na vás a vašem nápadu speciálního?


2. Začátek svého podnikání založte na strategii

Každý byznys potřebuje byznys plán. A každý byznys plán potřebuje několik otázek a jasných odpovědí. 

Názory na to, čeho všeho by se měly týkat, se různí, ale rozhodně by neměla chybět témata jako firemní cíle, vize, finance, marketing, konkurence harmonogram.

Strategie se nebojte. Na internetu najdete mnoho formulářů na bázi otázek, které vám napoví, o čem byste měli přemýšlet. 


3. Začněte podnikat společně nebo alespoň s tichou podporou

Každý majitel lokálního podniku i zakladatel startupu vám řekne, že ve dvou (třech, čtyřech) se to lépe táhne. A mají pravdu.

Pokud přesto nemáte vhodného partnera do podnikání a nikdo nemá stejnou vizi, není to nic, čeho byste se měli leknout. Ujistěte se, že vaši nejbližší budou stát při vás (alespoň pasivně), a pusťte se do těžší, ale na druhou stranu svobodnější cesty podnikání v jednom.


4. Začněte podnikat s úsporami nebo s investicí

Bez peněz do hospody nelez. A už vůbec ji nezakládej. 

Dneska už do začátku podnikání obvykle nepotřebujete velké zdroje. Přesto zvažte, jaká počáteční investice bude třeba, jak dlouho bude trvat, než začnete vydělávat, a jaký je tedy ten správný obnos, který byste měli mít k dispozici.

Pokud nemáte dostatek vlastních úspor, obraťte se na banku, soukromého investora nebo sponzora. Zkusit můžete i crowdfunding.


5. Potřebujete na začátku podnikání právníka?

Pravděpodobně potřebujete. Ale nemusíte se bát. Neznamená to, že si musíte najmout pána s kufříkem a v dvouřadovém obleku, který se vám bude držet neustále po boku a propálí černou díru do vašeho rozpočtu.

Pokud zakládáte s.r.o., měli byste navštívit notáře pro sepsání zakladatelské listiny. Pokud potřebujete jenom zkontrolovat smlouvy, využijte některé on-line služby právníka. Smlouvu zašlete e-mailem, právník ji zkontroluje a případně upraví. Máte jistotu, že je vše v pořádku, a nepřijdete na buben. Je to rychlé a přesně pro začínající podnikatele.


6. Prodejte svůj produkt

Produkt je základním kamenem vašeho podnikání. Musíte jej vypilovat k dokonalosti. Všechno ostatní je až druhořadé. Nezáleží na tom, co prodáváte – může to být jídlo, vaše kadeřnické služby, řemeslné výrobky nebo cokoliv jiného – ale už záleží na tom, jak kvalitní to je, a jak to prodáváte. 

Dobrý produkt si dělá reklamu sám, a když začátek podnikání neuspěcháte, nebudete litovat. Nečekejte ale zbytečně dlouho! Tak jako ve všem, i zde jde o balanc.


Způsoby prodávání

S produktem jste si vyhráli, jak jen to šlo, a jste si jistí, že vaše zákazníky osloví. Všechno je připraveno. Jak ale to, co nabízíte, prodáte? A jak vám zákazník zaplatí?


Podnikání a prodej online

Do digitálního světa se stěhuje čím dál tím víc podniků. Je to směr, kterým se chcete vydat i vy? V tom případě budete muset zajistit tvorbu stránek, zaplatit doménu a hosting. A vyřešit, jak přijímat platby.


Kamenná prodejna – podnikejte (ne)tradičně

Retail, tedy podnikání v kamenné prodejně, byl dlouho jediným možným způsobem podnikání – a ve spoustě oborů pořád je. Velká část podnikatelů zaměřených na internetové podnikání se navíc k tomu tradičnímu způsobu vrací. 

Jak v takovém případě přijímat platby? EET trochu zamíchalo přijímáním bezhotovostních plateb (a právě to jsou platby nejčastější) a podnikatelé si tak musí pořizovat drahé terminály a platit měsíční poplatky. Nebo snad ne? 

Trisbee nabízí jednoduché řešení v podobě pos terminálu v mobilu. Za přijímání plateb s ním nic neplatíte - nepotřebujete totiž kupovat vlastní fyzický terminál nebo za něj platit měsíční poplatky. Stačí vám jen chytrý mobilní telefon. 

I v případě hotovosti není čeho se obávat a kupovat kvůli EET nějaké drahé zařízení s tiskárnou. Ačkoliv se často říká, že při platbě v hotovosti musíte rovnou vytisknout účtenku, není tomu tak. Zbytečný tisk lze vyřešit seznamem speciálních lístečků spolu s mobilní aplikací, třeba jako je Malá pokladna (neplést si s lístky od finančního úřadu pro offline evidenci tržeb). 


Jak začít podnikat moderně?

Co se za posledních 50 let změnilo? Technologie. Už se bez nich v byznysu neporadíte, ale nemusíte panikařit. V dnešní době existuje spoustu řešení, které jsou vystavěná na míru pro malé podnikatele a berou v potaz jejich potřeby i finanční možnosti.


Marketing. Nemáte peníze na billboard u dálnice? Nevadí. Založte si firemní profil na Facebooku a dejte o sobě vědět tam.

Komunikace. Na internetu najdete online nástroje, které fungují zcela zdarma a udrží jakýkoliv tým pohromadě.

Přijímání plateb. Od toho je tu Trisbee. Aplikace Trisbee zastoupí platební terminál a EET vyřeší zase aplikace Malá pokladna. Na všechny platby vám tak stačí jen telefon.


Nezapomeňte. Chytré technologie nepracují proti vám, ale pro vás. Pomáhají vám šetřit náklady, a zjednodušují práci a ve výsledku šetří i vaše peníze. Díky nim se můžete soustředit na jádro svého podnikání. V Trisbee máme právě takovou vizi a budeme rádi, když se na naše produkty podíváte.