Případ Wirecard: Jak se podobným problémům příště vyhnout

Bezhotovostní platby jsou dnes nutností. Správný výběr platebního řešení vám zaručí bezproblémové fungování i v případě pádu karet.

Případ Wirecard: Jak se podobným problémům příště vyhnout

Pád Wirecardu zablokoval i české platby a terminály

V českém prostředí jste prozatím možná o kauze Wirecardu mnoho neslyšeli. Tedy až doposud. V jejím domácím Německu se ale jedná o jeden z největších finančních skandálů v historii. Nyní dopadá i na hlavy českých podnikatelů a držitelů českých karet.

 

O co v kauze Wirecard běží

Poskytovatel finančních služeb a vydavatel platebních karet se dostal do problémů po auditu, který zjistil obrovské podvody v účetnictví. Ukázalo se, že ve firmě chybí 50 miliard korun. Tím ale celá historie nekončí. Do případu je totiž zapleten i německý regulátor BaFin, který nejenomže podvod včas neodhalil, ale dokonce aktivně pomáhal Wirecardu přežít v době, kdy proti němu sílilo podezření. Zakázal totiž spekulaci na pokles firmy a ochránil ji tak před těmi, kteří si chtěli vsadit na selhání firmy.

 

Bankrot firmy Wirecard a dopad na trh

Po auditu přišla firma Wirecard o bankovní licenci a krátce na to vyhlásila insolvenci. Její krach se okamžitě projevil na milionech platebních karet, které byly zablokovány. Od svých systému Wirecard odpojili Visa i MasterCard.

 

Krach Wirecard už zasáhl i české podnikatele

Kauza nezůstává jenom v Německu a silně ovlivňuje i možnosti českého trhu. Citelně ji pocítí zejména podnikatelé používající službu O2 eKasa, platební terminál společnosti O2, který běžel prostřednictvím právě Wirecardu. Fungovat ale přestaly i desístky tisíc karet českého start-upu Twisto a problémům čelí rovněž karty společnosti Fidoo.

Nejen že se tento problém dotkl bezhotovostních plateb, ale i těch hotovostních díky systému EET. Část fyzických zařízení pro evidenci tržeb totiž pracovala se spojením i této německé firmy. Ne však nezávislých mobilních aplikací bez nutnosti tiskáren, jako je Malá pokladna. Ta totiž funguje jako samostatná mobilní aplikace, která pracuje na vašem telefonu. Díky tomu, že umožňuje evidovat bez tiskárny (využívá k tomu trhací bločky s předem natisknutými informacemi o platbě).

 

Co dál? Platby po pádu Wirecard

Možnost přijímat elektronické platby je v dnešní době pro podnikatele klíčová a ztráta funkčního platebního terminálu může vést k promarnění stovek obchodů. Především výpadek na straně O2 eKasa tedy může přivést řadu podnikatelů do úzkých. Ocitli jste se v jejich řadách? Naštěstí i pro vás existuje rychlé řešení.

Buďto se rozhodnete pouze pro hotovost (v takovém případě musíte počítat s EET a pár zákazníků pro tento způsob nebude skákat nadšením při hledání nejbližšího bankomatu) nebo můžete zvolit platební aplikaci Trisbee do svého mobilního telefonu. Takové řešení je rychlé a především nezávislé. Nepotřebujete žádný terminál, neplatíte měsíční platby a obejdete se bez počáteční investice nebo smlouvy.

Nezapomínáme ani na poslední možnost, platba převodem. Ale buďme k sobě upřímní, bankovní převody patří spíše na raný začátek 21. století a ačkoliv již existují okamžité platby, moc s nimi u zákazníka nezazáříte. Pojďme se podívat na příjemnější způsob - platební aplikace Trisbee.

Platební aplikace Trisbee

Připravili jsme pro vás platební terminál Trisbee, který funguje z vašeho chytrého telefonu a který můžete začít využívat hned do druhého dne. Registrace je kompletně online a vyřídíte ji do šesti minut. Trisbee s Wirecardem nijak nesouvisí, a proto není jeho bankrotem ohroženo. Jedná se o českou metodu, pro maloobchodníky je zdarma (z původních 1,7 % poplatku z plateb). Jelikož k platbě nepotřebujete terminál, nic vás nezradí a zároveň máte svůj "vlastní mobilní terminál" vždy po kapse.

Jak Trisbee funguje, když ne přes fyzický terminál?

Jednoduše se zaregistrujete a stáhnete si mobilní aplikaci, kam vám budou přicházet upozornění o okamžitém zaplacení. Pak už jen stačí vystavit QR kód pro zákazníky. Váš zákazník pak jen načte mobilní aplikací Trisbee vystavený QR kód a zaplatí. O platbě víte hned díky upozornění na svém mobilním telefonu a platbu máte na účtu druhý den. Platby jsou navíc nyní kompletně zdarma.

Co když zákazník aplikaci nemá? Žádný problém! QR kód může načíst svým mobilním telefonem, který ho vyzve pro rychlé stažení aplikace. Samotné stažení trvá pár vteřin, mezitím můžete zboží zabalit a předat. Hned po stažení může zákazník rovnou platit.

Konec problémům s terminály, je tu Trisbee!