Seznamte se s QR platbou a prozkoumejte možnosti platby mobilem

Černobílý čtvereček připomínající bludiště. Když jste ho zahlédli poprvé, možná jste si mysleli, že jde jen on nějaký zvláštní čárový kód. Ale QR kódy jsou mnohem víc.

Seznamte se s QR platbou a prozkoumejte možnosti platby mobilem

Rychlé QR

QR je zkratka pro “Quick Response”, tedy “rychlou odezvu”. QR kódy byly vynalezeny japoncem Masahiro Harem v 90. letech a jejich hlavní funkcí mělo být rychlé a snadné bezkontaktní placení. K tomuto účelu se QR kódy ujaly však téměř výhradně v Asii.

Na Západě byly a stále jsou využívány zejména v rámci marketingových kampaní, jako rychlý způsob přihlašování atp. Dá se však očekávat, že budeme následovat asijský příklad a QR platby se stanou konkurencí a výhodnou alternativou k tradiční platbě kartou. Co tomu naznačuje? A jaké jsou výhody plateb pomocí QR kódů?


Jak platit skrz QR kód – není nic lehčího

Ještě nedávno bylo využití QR kódu při placení trochu nešikovné. Byla potřeba speciální aplikace a ne všechny modely mobilů dokázali kód načíst. Dnes už všechny telefony (Apple i Android) dokáží naskenovat QR přímo ve vlastním foťáku a platba (i všechno ostatní) přes QR kód zabere max. 30 sekund. Stačí odemknout mobil a vyfotit QR kód. Váš telefon už se postará o všechno ostatní.


QR vs. čárové kódy

Jaký rozdíl, kromě toho vzhledového, je mezi čárovými a QR kódy? QR kód je mnohem mladší vynález a nabízí tak několik výhod nad klasickými čárovými kódy, které znáte z obalů.


 • Více dat – 1 QR kód drží informaci o délce až 7089 číslic.
 • Stačí mobil – na přečtení QR kódu nepotřebujete speciální skener, stačí mobilní telefon.
 • Papír i displej – narozdíl od čárových kódů, které lze naskenovat jen z papíru, QR kód může být i na displeji.
 • Poškození nevadí – kód lze načíst i v případě, že je částečně narušen.
 • Bezpečnost – QR kódy jsou bezpečnější, protože informace v nich jdou zašifrovat.


Asie a budoucnost QR kódů ve světě

Možnosti QR kódů byly plně využity prakticky jen v Číně (a v menší míře i v jiných asijských zemích). QR platby se staly hlavním způsobem bezkontaktního placení. Je úplně normální platit pomocí QR v taxíku, na trhu nebo v hospodě. 

Co za úspěchem v Číně stojí? Jednoduše: firmy jako Alipay a WeChat pochopily, jak efektivní QR platby jsou, a rozhodli se je protlačit. Nic víc, nic míň. Nevyžadovalo to žádné revoluční hnutí nebo rozdílnou mentalitu. Stačilo, aby podnikatelé (a nejen oni) zjistili, jak moc jim může placení QR kódem pomoct. Ze stejného důvodu QR kódy nacházejí využití v rychle se vyvíjející Indii a zbytku Východu.


Zajímavost: Filipínský Úřad pro Vyšetřování využívá QR kódy pro uskladnění osobních informací. Data jsou zašifrovaná a snadno uschovatelná.


Vidíme, že sféra vlivu QR kódů se zvětšuje. Zasáhne v plné míře i Evropu? To není jisté. Konkurence platebních možností je tu velká, ale úspěch v Asii nám ukazuje, že výhody QR plateb jsou zásadní a když je podnikatelé objeví, mohou trhem pořádně zahýbat.

Velký potenciál QR kódy představují pro běžné, malé podnikatele na lokální úrovni. Moderní technologie nepatří jen do IT společností. Výhody plateb s QR kódy

Nemusíte být inovativní hi-tech podnikatel, abyste pro QR kódy našli využití. Pokud se rozhodnete dát QR kódům šanci, nebudete litovat; bez ohledu na to, co prodáváte.


Výhody QR plateb pro podnikatele


1.Žádná nutná výbava – stačí jen QR kód

K přijímání plateb pomocí QR kódu nepotřebujete žádný hardware – nemusíte platit za zbytečné platební terminály. Stačí vyvěsit svůj QR kód a nastavit přijímání plateb v aplikaci Trisbee. Nic jednoduššího snad ani neexistuje. 


2. QR kódy jsou spolehlivé

Už žádné poruchy pos terminálů a výpadky možnosti prodávat. Už žádné čekání na peníze. Díky přijímání QR plateb přes Trisbee se nemusíte bát selhání techniky a vaše peníze budou opravdu vaše do 24 hodin. Nečekejte na převod peněz ani o víkendu. Na Trisbee se můžete spolehnout. 


3.Mějte přehled o přijatých platbách

Když využíváte Trisbee pro přijímání bezhotovostních plateb, okamžitě vidíte všechny potřebné informace a můžete mít neustálý a kompletní přehled.

Pro koho jsou QR platby nejvýhodnější

Když se na výhody podíváme, zjistíme, že spoustě podnikatelů mohou významně pomoct. Kdo ze zpřístupnění a využití QR plateb vytěží nejvíc? Kdo by měl o zavedení této alternativy placení uvažovat hlavně?


 • tradiční podnikatelé, které už štvou pos terminály
 • prodejci paliv
 • organizátoři akcí
 • pouliční obchodníci
 • majitelé parkovišť
 • micro-společnosti
 • malé a střední podniky
 • a mnoho dalších


Výhody QR plateb pro zákazníka

Nejde jen o to, jak přechod na QR pomůže vám. Dokáže zásadně usnadnit život i vašim zákazníkům. Jak konkrétně?


1.Na platbu QR kódem nepotřebujete peněženku

Určitě jste si již někdy zapomněli peněženku. Je to častá nepříjemnost. Když přejdete na přijímání plateb skrz QR, vaši zákazníci už peněženku vůbec potřebovat nebudou. Stačí jen jejich mobil.


2.Neztrácejte čas, zaplaťte skrz QR kód

Platba QR kódem je okamžitá. Stačí kód vyfotit a je to. Ani jedna strana nemusí na nic čekat. Pomozte svým zákazníkům neztrácet čas.


3.Bezpečnost QR plateb

QR kódy nabízí možnost kompletní enkrypce (tj. šifrování) a vy ani váš zákazník se nemusíte bát, že by platba nedorazila, nebo byla ohrožena.


Jak na zprovoznění QR plateb?

Chcete platby přes QR, ve světle všech jejich výhod, vyzkoušet? Skvělé! Celý proces je velmi jednoduchý. V aplikaci Trisbee zadáte pár důležitých informací (musíme vědět, kam mají platby jít apod.), nastavíte vše potřebné (nebojte, je toho málo) a necháte si vygenerovat váš vlastní QR kód. Vše zabere jen pár minut.

Pak už stačí QR kód buď vyvěsit ve vaší prodejně nebo hodit na web. A všechno je zařízeno! Od teď můžete přijímat platby novým, rychlejším a spolehlivějším způsobem. Bylo to trochu lehčí než komplikovaný výběr nějakého drahého terminálu, že?

V Trisbee inovujeme přijímání plateb. QR kódy, byť se v Evropě zatím jako platební metoda úplně neujaly, vnímáme, i díky příkladu východních zemí, jako jeden ze způsobů placení budoucnosti a chceme pomoct podnikatelům se přizpůsobit a zmodernizovat. Přečtěte si o všech benefitech přijímání QR plateb s Trisbee.