Zvládněte stánkový prodej od povolení až po EET

S příchodem léta a teplého počasí se vždy vyrojí i spousta stánkařů. Pokud si třeba chcete vyzkoušet podnikání a obchodování, ale otevření kamenné prodejny vám přijde příliš riskantní, stánek je skvělou možností.

Zvládněte stánkový prodej od povolení až po EET

Schopnosti a zkušenosti, které stánkařením získáte, se promítnou i do vašeho dalšího podnikání (jestli se rozhodnete touto cestou vydat) a prodeji ve stánku se (minimálně ze začátku) nemusíte věnovat na plný úvazek, neboť stánkaření je obvykle časově omezeno, a to buď:


 • sezónně (prodej zmrzliny v létě, stromků před Vánoci…)
 • konkrétní událostí (trhy, jarmarky… )  


Díky menší investici času i peněz je tedy případný neúspěch poměrně levný a nestojí vás ani zdaleka tolik jako krach tradiční prodejny/provozovny.

V tomto článku ovšem objevíte informace, které vám – s trochou štěstí a snahy – pomohou vyhnout se fiasku širokým obloukem. Co byste měli vědět, než otevřete svůj stánek?


Stánek = provozovna

Zákon definuje stánek jako provozovnu živnosti. Provozovna může podléhat kolaudačnímu rozhodnutí (tedy stálé stánky na náměstích apod.), nebo nemusí (krátkodobě stojící stánky). Živnostenský zákon dále mluví o mobilní (neboli pojízdné) provozovně, která je přemístitelná a na jednom místě nestojí déle než 3 měsíce


Potřebujete na stánkový prodej živnost?

Pravidelný prodej ve stánku za účelem zisku je živnost a musí tak být řádně nahlášen živnostenskému úřadu. Na základě typu stánku (zmíněno výše) se určuje předmět podnikání: 

V případě stánku nepodléhajícího kolaudaci jde o “maloobchod provozovaný mimo řádné prodejny”.

A pokud provozovna kolaudačnímu rozhodnutí podléhá, je předmětem podnikání např. “specializovaný maloobchod”, “maloobchod se smíšeným zbožím” apod.


Kdo nepotřebuje živnost na stánkový prodej

Živnostenský zákon uvádí i případy stánkaření, které nejsou považovány za živnost a nevyžadují tak oprávnění. Konkrétně:


 • jednorázový (resp. nepravidelný) prodej
 • prodej přebytků z vlastní zahrady


Podnikatelé s živnostenským listem na určitou výrobní činnost také nepotřebují speciální oprávnění ke stánkovému prodeji předmětů, který spadá pod jejich živnost.


Speciální povolení pro stánkový prodej

Kromě živnostenského oprávnění budete potřebovat ještě některá další povolení. Jaká? To závisí na principu vašeho podnikání:


Vyjádření Státní zemědělské a potravinářské inspekce, pokud prodáváte potraviny.

Vyjádření Krajské hygienické stanice v případě prodeje občerstvení.

Vyjádření Krajské veterinární správy, pokud prodáváte masné výrobky.


Oznámení stánkového prodeje

Začátek i ukončení prodeje ve stánku musíte písemně nahlásit živnostenskému úřadu minimálně 3 dny předem


Nutná výbava stánku

V případě kontroly stánku jsou kromě správného uvedení živnosti a včasného oznámení prodeje kontrolovány i další faktory:


Označení stánku

Stánky, stejně jako ostatní provozovny, musí být za všech okolností viditelně a permanentně označeny těmito informacemi:


 1. Názvem firmy/jménem a příjmením podnikatele
 2. IČ, pokud bylo přiděleno
 3. Adresou sídla/místa podnikání
 4. Jménem a příjmením osoby odpovědné za provoz


Pro prodej nebalených potravin

Při prodeji nebalených potravin hraje hygiena extrémní roli a Váš stánek musí mít:


 • ochranu zboží před nečistotami
 • omyvatelné a čisté skladovací prostory a plochy
 • chladící prostor, pokud to prodávaný produkt vyžaduje (sýr, maso…)
 • přístup k vodě nebo jinému způsobu dezinfekce nástrojů na manipulaci s potravinami


Povinnosti stánkaře

Provozovatel stánku má i další povinnosti, například postarat se o to, že: 

 • v provozovně bude vždy přítomná osoba se znalostí ČJ; 
 • na žádost povolané osoby (pracovník živnostenského úřadu) bude předložen dokument dokládající totožnost
 • na žádost zákazníka bude vydán doklad o prodeji
 • na žádost kontrolního orgánu bude předložen doklad o nabytí produktu


EET pro stánkaře

Stánkaři byli do EET přidáváni postupně (nejdříve ti, co produkt přeprodávají; v poslední vlně i ti, prodávající své vlastní výrobky), ale dnes už téměř všichni podléhají stejným nařízením jako ostatní provozovny


Kteří stánkaři nepotřebují EET?

Od května tohoto roku jsou stánky, bez ohledu na typ, povinny uvádět tržby do elektronické evidence. Jedinými výjimkami jsou: 


 • příležitostní prodejci přebytků z vlastní zahrady
 • prodejci kaprů před Vánocemi


Registrace stánku do EET

Prvním krokem k úspěšnému podnikání v rámci EET je registrace do systému. Nejdříve musíte zažádat o autentizační údaje. Pokud máte datovou schránku, lze tak učinit online. Vždy však můžete osobně zajít na finanční úřad, kde bývá proces podstatně rychlejší.

Jakmile obdržíte uživatelské jméno a heslo, použijte je k přihlášení do Daňového portálu (konkrétně Správy údajů evidence služeb), založte provozovnu, vyplňte údaje a nechte si vygenerovat EET certifikát.


Přerušení EET

Pokud ve stánku podnikáte jen sezónně, nastavte si mezi aktivními obdobími stav provozovny na “přerušený”. 

Proč? Představte si, že vaše prodejna je oficiálně otevřená, ale několik měsíců finančnímu úřadu neevidujete žádné platby. To by asi přišli na návštěvu… 


Výběr EET pokladny/ terminálu

Pro správnou evidenci tržeb potřebujete vhodnou výbavu. Jednou z možností je pořídit si spoustu drahého hardwaru, který s sebou budete všude vláčet a měsíčně platit za to, aby fungoval. Někteří stánkaři to tak dělají a funguje to.

Pokud ale dáváte přednost jednodušším a modernějším řešením, Trisbee se vám bude líbit. O co jde? Trisbee je pos terminál v mobilu, který umožňuje přijímat bezhotovostní platby během pár sekund. Navíc díky aplikaci Malá pokladna můžete evidovat tržby bez terminálu i bez tiskárny.

Zákazník pak zaplatí naskenováním vašeho osobního QR kódu do svého telefonu. Celý proces je hrozně jednoduchý – a peníze vám na účet přijdou během 24 hodin. Nečekejte ani o svátcích a o víkendu.


Oznámení ve stánku

Pokud nechcete čelit pokutám ve výši až 50 tisíc Kč, měli byste ve svém stánku vyvěsit informační oznámení o tom, že spadáte pod EET. Zákon určuje, že na oznámení musí stát v případě běžného režimu (tedy evidence online): 


„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“


A v případě zjednodušeného režimu (evidence offline, údaje sde zpětně zasílají):


„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Příjemce tržby eviduje tržby ve zjednodušeném režimu, tzn. je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně nejpozději do 5 dnů.“


Jiným způsobem zákon formu nestanovuje.


Proč 20 % stánkařů na Náplavce volí Trisbee

Náš platební terminál v mobilu je čím dál tím populárnější mezi stánkaři. Na Náplavce naši aplikaci využívá už ⅕ všech trhovců! Proč? Jaké výhody jim Trisbee nabízí?


 1. Žádný drahý a nespolehlivý hardware – stačí vám to, co už máte. Váš mobilní telefon.
 2. Aplikace je zdarma, vše co utržíte vám přistane na účet.

Registrace je jednoduchá, rychlá, nezávazná a nic nepodepisujete.

 1. Trisbee vám zpětně poskytne přehled transakcí.
 2. Vaše peníze jsou skutečně vaše. Garantujeme převod na účet do 24 hodin.


Trisbee je jednoduchá a rychlá alternativa k tradičním platebním terminálům. Práci vám skutečně usnadní, místo toho, aby vám ji přidělávala. 

Vyzkoušejte náš mobilní pos terminál ještě dnes. 

Nic lehčího už být nemůže.